Erasmus+ Staj Hareketliliği Kılavuzu

GENEL BİLGİLER

 

Erasmus+ Staj Hareketliliğinden faydalanabilmenin ilk koşulu yurtdışında staj yapmak istediğiniz işletme ya da organizasyondan bir kabul mektubu (Letter of Acceptance) almış olmanızdır. Karşı kurum ile iletişime geçerek örnek kabul mektubunu imzalatmalısınız. Karşı kurum kendi belirlediği bir formatta da kabul mektubu gönderebilir. Bu belge başvuru döneminden daha önce alınmalıdır. Uluslararası İlişkiler Ofisi, öğrenciler için staj yeri ayarlamamaktadır.

 

Staj faaliyetinin öğrencinin bağlı olduğu diploma programı için zorunlu olması beklenmez. Ancak staj yapılacak kurum öğrencinin eğitim alanı ile ilişkili olmalıdır.

 

Staj süresi 2-12 ay arasında olabilir. Ancak üniversitemiz; Erasmus+ Staj Hareketliliği'nden daha fazla öğrencimizi yararlandırabilmek için, staj hareketliliği hibelerini 3 ay ile sınırlamıştır. Hibe miktarları ile ilgili detaylı bilgiye Erasmus El Kitabından ulaşabilirsiniz. 3 aydan uzun süre staj yapmak isteyen öğrencilerimiz sadece ilk üç ay için hibe alacak, kalan süre için hibesiz olarak devam edebileceklerdir. Gideceğiniz dönem yaz ayları içerisinde olabileceği gibi dönem içerisinde de (ALKÜ'de ders takip zorunluluğunuz yoksa) staj hareketliliğinden yararlanabilirsiniz. 

 

ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİNDEN FAYDALANABİLMEK İÇİN GEREKLİ ÖN ŞARTLAR NELERDİR?

 

  • Önlisans, Lisans, Yüksek lisans ve Doktora öğrencileri bu programdan yaralanabilirler. Mezun öğrenciler son sınıfta başvurmak koşulu ile mezuniyeti takip eden bir yıl içerisinde bu programdan faydalanabilirler.
  • Önlisans ve Lisans öğrencileri için asgari 2.20 / 4.00 (70/100) not ortalaması gerekmektedir.
  • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri için asgari 2.50 / 4.00 (75/100) not ortalaması gerekmektedir.
  • İlgili yabancı dil sınavından en az B1 seviyesinde sınav sonucuna sahip olmanız gerekmektedir. Dil seviyesi üniversitemiz kararına göre A2 derecesine çekilebilir. Bu durumda da B1 derecesinin önceliği vardır. Dil yeterliliği uygun olmayan adaylar kesinlikle programdan yararlanamazlar. Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
  • Staj hareketliliğinin gerçekleşeceği kurumdan staj hareketliliği süresini kapsayacak Letter of Acceptance (Kabul Mektubu) belgesinin alınmış olması gerekmektedir. 
  • Erasmus Öğrenci yerleştirme faaliyetinden her öğrenim kademesinde toplamda en fazla 12 ay yararlanılabilir.
  • Erasmus öğrenim hareketliliği faaliyetinden faydalanılmış olunması staj hareketliliği faaliyetinden faydalanılmasına engel değildir.

 

STAJ YERİ NASIL BULURUM?

 

Öncelikle stajınızı yapacağınız bir kurum bulmanız gerekmektedir. Staj yapılabilecek yerler; işletmeler, eğitim merkezleri, araştırma merkezleri, diğer kuruluşlar olarak belirlenmiştir. Ancak; diplomatik temsilcilikler, Avrupa Birliği Kurumları ile Topluluk programlarını yürüten kuruluşlar bu faaliyet kapsamında ev sahipliği yapamazlar. Avrupa ülkeleri dışında bir ülkede staj yapmanız mümkün değildir. Detaylı bilgiye Erasmus El Kitabından ulaşabilirsiniz.

Staj yeri bulmak ve gerekli e-mail yazışmalarını yapmak öğrencinin sorumluluğundadır. Staj yapacağınız işletme ya da organizasyonadan bir kabul mektubu almalısınız. Bu işlemi e-mail üzerinden yapabilirsiniz. Islak imza aranmamaktadır.

 

Dear Madam /Sir;

 

I am a "Lisans, yüksek Lisans ya da Doktora seviyesi" in "Bölüm" at Alanya Alaaddin Keykubat University, Alanya, Turkey. I would like to express my interest in carrying out a traineeship at "başvuruyu yaptığınız staj yeri" as an Erasmus student for "gitmek istediğiniz ay aralığı örneğin Haziran-Eylül".

I would honor the opportunity if you accept me for the Erasmus programme. Moreover, I will cherish the opportunity to enhance my education experience at your facilities, since "staja gideceğiniz yer" has a great reputation in that field.  I am sure it would enrich my future studies and help me in my career prospective. In case of accepting me as an intern, ALKU will give me scholarship around "Erasmus programından aylık alacağınız hibe" on a montly basis. Yet I would appreciate your help in accommodation, guidance, etc.

 

For the confirmation you may contact with my university from erasmus@alanya.edu.tr

 

Thank you very much for your time and I look forward to hearing from you soon.

 

Sincerely;

 

Adınız Soyadınız

iletişim bilgileriniz.

 

 

Başvurduğunuz kurum sizden CV isteyebilir. Onlar istemeden siz üstteki e-mailin içerisine bir CV eklerseniz çok daha profesyonel olacaktır. Karşı kurum sizi kabul ederse cevap olarak şu e-maili gönderebilirsiniz.

 

Dear Madam /Sir;

 

Thank you so much for giving me this opportunity. Please attached find the letter of acceptance sample and feel free to use your own sample.

 

Sincerely;

 

Adınız Soyadınız

 

 

Yukarıdaki e-maile aşağıdaki kabul mektubu örneğini eklemeyi unutmayınız.

 

Kabul Mektubu örneğine buradan ulaşabilirsiniz>>

 

Staj yeri bulmak için www.erasmusintern.org adresini de ziyaret edebilirsiniz.

 

ADIM ADIM YAPILACAKLAR

 

1.ADIM BAŞVURU

1-Erasmus+ kapsamındaki ülkelerden birinde staj yeri bulunmalıdır. Karşı kurumun yürüttüğü başvurma prosedürüne göre yazışmalar, başvuru vs. yapılmalıdır. (Karşı kurumun size sunduğu olanaklardan (konaklama, harçlık, karşılama vb. haberdar olmalısınız.)

2-ALKÜ Erasmus Staj Kabul Mektubu taslağı karşı kuruma gönderilmelidir. Hangi tarihler arasında staj yapmak istediğinizi karşı kuruma bildirmelisiniz. 3 aya kadar hibe verdiğimizi göz önünde bulundurunuz. (İmzalı kabul mektubuna sahip olmanız ofisimize başvuru yapabilmenizin ön koşuludur.)

3-Karşı kurum e-mail adresinize kabul mektubunuzu imzalı, mühürlü bir şekilde gönderecektir. Karşı kurum kabul mektubunu kendi formatında da gönderebilir.

4-Uluslararası İlişkiler Ofisimizin belirlediği tarihte Erasmus Yabancı Dil Yeterlilik Sınavına (YDYS) katılmalısınız ve B1 seviyesinde not almalısınız. Kabul edilen diğer İngilizce sınavlarından eş değer puana sahip olmanız halinde sınava katılmanız zorunlu değildir. İngilizce dışında diğer Avrupa dillerinde de staj yapabilirsiniz. Staj yapacağınız dilde kabul edilen bir sınavdan B1 seviyesinde not almış olmalısınız. YDYS başvuru ve yabancı dil yeterlilikleri ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

5-Ofisimizin belirlediği ve duyurduğu tarihler arasında ofisimize başvuruda bulunmalısınız. Başvuru için gerekli belgeler;

5-1-Karşı kurum imzalı kabul mektubunuz.

5-2-Yabancı dil puanınızı gösterir belge.

5-3-Not ortalamanızı gösterir belge. (Transkript)

5-4-ALKÜ Erasmus Staj Başvuru Formu

6-Başvuru için gerekli olan belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra başvuru tarihleri arasında erasmus@alanya.edu.tr adresine belgelerinizi gönderiniz. E-posta nın eklerine belgeleri ekledikten sonra Konu/Subject kısmına "Erasmus Staj Başvurusu/Adınız Soyadınız" yazınız. Akabinde size başvuru onay maili gelecektir. 2 gün içerisinde onay maili gelmemişse tarafımıza ulaşınız.

7-Erasmus+ Staj Hareketliliğine hak kazanmanız halinde ofisimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Akabinde karşı kuruma bir onay mektubu (letter of confirmation) göndereceğiz.

 

ERASMUS STAJ BAŞVURUSU TARİHLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

 

2.ADIM KAZANANLARIN YAPACAKLARI

 

Staj Hareketliliğine hak kazananların listesi sitemizden duyurulacaktır. Sonraki süreçte;

 

1-Learning Agreement for Traineeship formu indirilerek dijital ortamda doldurulmalı, imzalanmalı ve karşı kuruma e-mail ile gönderilmelidir. Belgeyi nasıl doldurmanız gerektiği belgenin içerisinde yazılıdır.. Birim koordinatörleri listesi için lütfen tıklayınız.

 

2-Karşı kurum belgeyi imzalayıp size e-mail ile geri gönderecektir.  Belgenin 3 imzalı halini karşı kuruma ve erasmus@alanya.edu.tr adresi üzerinden tarafımıza da mutlaka göndermeniz gerekmektedir.

 

3-IBAN’ı gösteren hesap Cüzdanı (Euro hesabı olmalıdır. Bankadan, mobil bankacılıktan ya da internet bankaclığından açtırabilirsiniz. Ancak mutlaka isminizin ve Euro IBAN numaranızın içerisinde olduğu biz hesap cüzdanı fotokopisi, internet bankacılığı çıktısı ya da mobil bankacılık çıktısı edinin.) Açtırdığınız Euro hesabınızın banka kartını talep etmeyi unutmayınız. Hibelerin geç yatma durumunda, hibeleri alamadan yurtdışına gitmeniz gerekebilir bu durumda banka kartınız ile yurtdışından visa ya da mastercard larınız ile para çekebilirsiniz. Bir diğer yöntem de ailenizden biri ya da güvendiğiniz bir arkadaşınızla ortak Euro hesabı açtırmanızdır. Bu durumda hibeler yurtdışına gitmeden önce hesabınıza yatmazsa, ortak olarak tanımladığınız kişi parayı çekebilir ve size gönderebilir.

 

4-Seyahat Sağlık ve Kaza/Mesuliyet Sigortası (Kabul mektubunuzdaki tarihlere göre düzenlenmeli, Poliçenizde “Erasmus+ Yurtdışı Eğitim” ya da benzer bir ibare bulunmalı ve İngilizce bir örneği talep edilmelidir.) En uygun sigorta şirketini bulmanızı tavsiye ederiz. Fiyatlar değişebilmektedir. Daha önce Erasmus Staj programından yararlanmış arkadaşlarınıza danışabilirsiniz. 

 

5-Hibe Sözleşmesini indirip doldurmanız gereken yerleri doldurup, erasmus@alanya.edu.tr adresine word formatında göndermelisiniz. Hibe sözleşmesini gönderdiğiniz e-postaya IBAN'ı gösterir hesap cüzdanını ve seyahat sağlık sigortanızı da taratıp eklemeyi unutmayınız. Bu aşamada toplam 3 adet belge göndermiş olacaksınız. 3 belgeyi gönderdiğiniz e-mail Konu/Subject kısmına "Adınız Soyadınız Hibe Sözleşmesi ve Gerekli Belgeler" yazmayı unutmayınız.

 

6-Hibe Sözleşmenizi ofisimize gönderdikten sonra sözleşmeniz iki nüsha şeklinde hazırlanacak ve tarafınıza belgeniz hazırdır, gelip alabilirsiniz maili gönderilecektir. Ofisimize gelerek hibe sözleşmenizi ve ek olarak hazırladığımız vize talep yazınızı alabilirsiniz.

 

7-Gidiş-Dönüş Onay Belgesi’ni (Confirmation of Arrival and Departure) indirmeli ve karşı kuruma elden teslim etmelisiniz. Bu belge, karşı kuruma gittiğiniz ve ayrıldığınız günleri gösteren bir belgedir. Karşı kuruma gittiğinizde arrival kısmını çıkış yaparken de departure kısmını imzalatıp mühürletmelisiniz. ALKÜ’ye döndüğünüzde muhakkak yanınızda olması gereken belgelerden biridir. Hibenizin %20 lik kısmını alabilmenizi sağlayacaktır.

 

8-Son olarak Euro hesaplarınıza hak ettiğiniz toplam hibenin %80’i yatırılacak ve e-mail adreslerinize OLS dil sınavı için link gönderilecektir. OLS dil sınavı online bir yabancı dil sınavıdır. Herhangi bir belirleyiciliği olmamakla birlikte katılımı zorunludur. Döndükten sonra hibenizin %20’sini alabilmenizin koşullarından biridir.

 

3.ADIM VİZE SÜRECİ

Vize için gerekli belgeleri ve süreci gideceğiniz ülkenin Türkiye Konsolosluğu sitesine ulaşarak öğreniniz. Vize süreçleri ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Bazı ülkeler aracı şirketlerle çalışırken bazıları yüz yüze başvuru almaktadır. Daha önce söz konusu ülkeye gitmiş bir arkadaşınızdan bu konuda yardım alabilirsiniz. Vize başvurunuzdan önce hibeleriniz hesaplarınıza yatırılacaktır ancak herhangi bir aksilik durumda hazırlıklı olmalısınız.

 

4.ADIM DÖNÜŞ SÜRECİ

1-Confirmation of Arrival and Departure Belgesi

Daha önce varışınızda Arrival kısmını doldurmuş olduğunuz Confirmation of Arrival/Departure formunun Departure kısmını da gittiğiniz kurumda doldurulmasını ve onaylanmasını sağlayınız. Dönüşünüzde ofisimize getiriniz.

2-Online rapor formu / Mobility Tool Anketi

Tüm belgelerinizi teslim ettikten sonra bilgileriniz ofisimiz tarafından Mobiity Tool+ veri tabanına işlenecektir. Dönüş işlemleriniz sırasında size elektronik bir rapor formu gelecektir. Bu rapor formu tarafınızdan doldurulmadan nihai ödemeler gerçekleştirilmeyecektir. 

3-Çevirimiçi dil sınavı (OLS) : Faaliyetlerini tamamlayan öğrencilerin OLS sistemi üzerinden dil sınavlarına girmeleri gerekmektedir. Bunun için otomatik bir mail alacaksınız. Sınav ile ilgili herhangi bir belgenin ofise getirilmesine gerek yoktur. Sınavdaki başarınız herhangi bir konuda belirleyici değildir.  Sınav tamamlanmadan ikinci ödemeler gerçekleştirilmeyecektir.

 

Eski Site