Hangi Ülkeyi/Üniversiteyi Seçmeliyim?

Değerli öğrencilerimiz,

Erasmus+ Programı kapsamında hangi ülkeyi ya da üniversiteyi seçeceğiniz sorusuna yönelik aşağıdaki soruları kendinize sormanızı tavsiye ederiz. Sorulara bulacağınız cevaplar sizi en uygun ülke ve üniversiteye yönlendirecektir.

 

1-Hangi ülkeyi/üniversiteyi seçmeliyim?

 

Eğitim, farklı kültürden insanlar tanımak, seyahat etmek; hangisine ya da hangilerine daha yakınsınız? Gideceğiniz ülkenin coğrafi konumu; tren yolları üzerinde olması, ucuz uçak bileti imkânlarının olması, ülke halkının İngilizce bilgisi, misafirperverliği, Türkiye’ye bakış açıları hakkında bilginiz var mı?

 

2-Vize alım süreçleri kolay mı zor mu? Schengen ülkesi mi? Vize başvurusun maliyeti nedir?

 

3-Alacağınız hibe gideceğiniz ülkede yeterli olacak mı?

 

Ülkelerin hayat pahalılıkları ile ilgili bilgiye aşağıda linki mevcut siteden ulaşabilirsiniz.

 

https://www.numbeo.com/cost-of-living/

 

4-Seçtiğiniz üniversitenin ders kataloglarına baktınız mı? Dersleriniz uyuşuyor mu? Daha önce aynı üniversiteye giden arkadaşlarınıza danıştınız mı? Gideceğiniz üniversite size İngilizce ders sunabilecek mi? Üniversitenin kabul ettiği minimum dil seviyesi nedir?

 

5-Gidince nerede kalacaksınız? Gideceğiniz üniversite konaklama imkânı sağlıyor mu? Maliyeti nedir? Konaklama imkânı yoksa söz konusu şehirde ESN aktif mi? Size yardımcı olacak danışmanlarınız olacak mı?

 

6-Seyahat sağlık sigortası maliyetleri hakkında bilginiz var mı? Gideceğiniz ülkenin SGK kapsamında ülkemizle anlaşması var mı?

Eski Site