Avrupa Gönüllü Hizmetine Başvurmak İçin İzlenecek Yöntem

I. AŞAMA :  Katılacağınız projeyi bulma

Öncelikle Avrupa'daki  çeşitli kuruluşlarca hazırlanmış projeleri inceleyip,  katılmak istediğiniz projeyi, evsahibi kuruluşu bulmanız gerekmektedir. İzleyeceğiniz yollar aşağıda belirtilmiştir. 

1. Avrupa Komisyonu Youth Portalı’nın aşağıda belirtilen sitesine giriniz.  İngilizce bilmiyorsanız yanınıza İngilizce bilen bir arkadaş alınız. 

https://europa.eu/youth/volunteering/project_en

2. Sitede açılan arama motorunda  "Organisation Country" bölümüne gitmek istediğiniz ülkeyi yazınız.3. "Organisation Topics" kısmına ilgilendiğiniz alanı yazınız. Belirllediğiniz bir alan yoksa boş da bırakabilirsiniz.

4. "EVS accreditation type" kısmında  "Receiving organisation"ı seçiniz.

5.  Seçtiğiniz kriterlere göre var olan projeler sayfanın sonunda listelenecektir.   Projelerinin isimlerine tıklayarak  proje ile ilgili ayrıntılı bilgilere ve iletişim detaylarına ulaşabilirsiniz. 

6. Beğendiğiniz bütün projelere başvurarak  seçim şansınızı arttırabilirsiniz, projelere başvuru konusunda bir sınırlama yoktur. 

II. AŞAMA :  CV - Özgeçmiş hazırlama

İngilizce olarak özgeçmişinizi - CV hazırlayınız. AB Europass CV formatına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.  Bu konuda bilgi ve destek birimimiz tarafından sağlanacaktır. 

https://europass.cedefop.europa.eu/editors/en/cv/compose

III. AŞAMA : Motivasyon mektubu hazırlama 

Motivasyon mektubu neden Avrupa Gönüllü hizmeti yapmak istediğinizi, kişisel özelliklerinizi, gönüllülük kavramından ne anladığınızı, neden o projeye gitmek istediğinizi ve Avrupa Gönüllü Hizmetinin size ne kazandıracağını düşündüğünüzü belirten 1-2 sayfalık  mektuptur. 

 

IV. AŞAMA :   Projelere başvuru yapma 

İlgilendiğiniz projelere başvurunuzu   projede yer almak istediğinizi  belirten bir e-mail ile;  CV ve motivasyon mektubunuzu da ekleyerek yollayınız.  

V. AŞAMA : Projelere kabul edildikten sonra Türkiye Ulusal Ajansına başvuru

Avrupa'daki kuruluştan projeye gönüllü olarak katılmanızın kabul edildiğine dair bilgiyi aldıktan sonra okulumuzun Uluslararası İlişkiler Birimine geliniz. Birimimiz gerekli formları dolduracak ve "sending organisation" olarak Türkiye Ulusal Ajansına başvurunuzun yapılmasını sağlayacaktır.  

Eski Site