ERASMUS / MEVLANA / FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMLARI YABANCI DİL YETERLİLİK SINAVI (YDYS) BAŞVURUSU

 

 

Değerli Öğrencilerimiz ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Personeli,

 

Erasmus, Mevlana ve Farabi değişim programları kapsamındaki hareketliliklerden yararlanmak üzere başvuruda bulunmayı planlayan öğrencilerimiz ve personelimiz için, Koordinatörlüğümüzce ücretsiz İngilizce Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı düzenlenecektir. Bildiğiniz gibi değişim programlarından faydalanarak İngilizce eğitim veren bir üniversiteye gidebilmeniz için öncelikli olarak İngilizce seviyenizin yeterli düzeyde olması gerekmektedir. (Detaylı bilgi için lütfen sitemizi ziyaret ediniz: https://uio.alanya.edu.tr/ )

 

Söz konusu sınav, 08.01.2020 ve 09.01.2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek olup sınav saatleri ve salonları ayrıca ilan edilecektir. Sınav sadece İngilizce’den olacak ve sınava sadece Üniversitemiz öğrencileri ve personeli katılabilecektir. (Gerekli görüldüğü takdirde ileriki günlerde Mevlana programı için Rusça sınavı da yapılacaktır.)

 

ÖNEMLİ NOT: Bu sınav sadece Üniversitemizden Erasmus, Mevlana ve Farabi hareketliliklerine katılmak içindir, başka amaçla kullanılamaz. Sınav ücretsiz olmakla birlikte, her bir katılımcı için belirli bir maliyet karşılığında düzenlenmektedir. Kamu kaynağının israf edilmemesi amacıyla, lütfen değişim programları hareketliliklerine gerçekten katılmayı planlıyorsanız sınava başvurunuz!

 

Başvuru Yöntemi:

 

 • Sınav ücretsiz olacaktır.

 

 • Bununla birlikte, Erasmus Uygulama El Kitabının 4.2.4 maddesi gereğince, sınava başvurduğu halde girmeyen adayların, yapacakları Erasmus hareketliliği başvurularında toplam puanlarından 5 puan eksiltme yapılacaktır.

(Yükseköğretim kurumları, düzenledikleri yabancı dil seviye tespit sınavlarına katılım için öğrencilerden ücret alamaz. Zira öğrenci seçim süreci ile ilgili masraflara destek olmak üzere kurumsal destek hibesi verilmektedir. Sınava katılacak öğrenci sayısını belirleyebilmek ve sınav düzenlenmesine ilişkin masraflara ayrılan kaynakların israfını engellemek üzere sınava başvurup da mücbir bir sebep olmaksızın katılmayan öğrencilerden, Yükseköğrenim kapsamındaki herhangi bir hareketliliğe tekrar başvurmaları halinde, ağırlıklı seçim puanlarından -5 puan düşürülebilir. Mazeretsiz yabancı dil sınavına katılmama durumunda -5 puan indirilebilmesi için bu durumun sınav ilanında açıkça belirtilmesi zorunludur. İlanda belirtilmemişse, bu nedenle puan indirimi uygulanamaz)

 

İngilizce Yabancı Dil Yeterlilik Sınavına başvurmak için aşağıdaki linki tıklayarak başvuru formunu doldurunuz.

 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf3t9JkGy_8s6k3vMN3ylla2MUxhSIGwVOomrBMmvEwWOhh9w/viewform

 

 • Son başvuru tarihi 6 Ocak 2020, pazartesi günü (Türkiye Saati ile 23:59’da başvuru kapatılacaktır.) olacaktır. Bu tarihten sonra yabancı dil sınavına başvuru seçeneği kapatılacaktır.

 

 • Bu yıl alınacak Erasmus başvurularında, ÖSYM tarafından denkliği kabul edilen diğer yabancı dil sınavları da yine ÖSYM dönüştürme tablosuna göre, 100’lük sisteme dönüştürülerek değerlendirmeye alınabilecektir.

 

 • Öğrencilerimizin veya personelimizin başvuru için Erasmus Koordinatörlüğüne veya Uluslararası İlişkiler Ofisine ya da başka bir birime gitmelerine gerek bulunmamaktadır. Başvuru detaylarını internet sayfamızdan okumanızı öneririz. Sınav girişinde öğrenci /personel kimliğiniz ve nüfus cüzdanınız veya ehliyetiniz (yabancı uyruklular için pasaport kabul edilmektedir) ibraz edilmelidir.

 

 • Bu başvurular sadece İngilizce Yeterlilik Sınavı içindir. Erasmus, Mevlana ve Farabi Hareketliliği başvuruları ayrıca açılacaktır. Yabancı dil sınavına başvurmuş olmak, Erasmus, Mevlana veya Farabi hareketlilikleri için başvurmak anlamını taşımamaktadır

 

 • Yabancı dil sınavı için yukarıda açıklanan yöntemler dahilinde başvurmayan adaylar, sınava alınmayacaklardır.

 

 • Engelli öğrencilerimizin veya personelimizin engel durumlarını ve özel taleplerini “erasmus@alanya.edu.tr” adresine bildirmeleri halinde sınav salonlarında kendileri için gerekli düzenlemeler Koordinatörlüğümüzce yapılacaktır.

 

 • Sınava başvuracak personelimiz, öğrenci numarası yerine kurum sicil numaralarını yazmalıdır.

 

               YABANCI DİL YETERLİLİK SINAVI (YDYS) ÖRNEĞİ İÇİN TIKLAYINIZ>>

 

 

Erasmus Koordinatörlüğü

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi

 

 

 

 

APPLICATIONS FOR THE ENGLISH PROFICIENCY EXAM OF 2020-2021 ERASMUS / MEVLANA / FARABI EXCHANGE PROGRAMS

 

Dear Students and ALKU Staff,

 

Our foreign language proficiency exam will be organized by our office for our students and staff who plan to apply for Erasmus, Mevlana or Farabi mobilities. This exam will be held on 08 January 2020 and 09 January 2020. The place and the time of the exam will be announced via an email later (So, please give us your active and up-to-date e-mail address while filling in the application form.) The exam will be held only in English language and it will be free of charge.

 

Erasmus foreign language test applications will be taken through our application form:

 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf3t9JkGy_8s6k3vMN3ylla2MUxhSIGwVOomrBMmvEwWOhh9w/viewform

 

 • The online application period has started on the 16th of December, 2019 and the application deadline is on the 6th of January, 2020 on Monday at 23:59 (with Turkish Time). After this date, the option to apply for the foreign language exam will be closed.

 

 • The applicants who do not take the exam will be penalized with -5 points of their Erasmus scores during applications.

 

 • The results of other English exams organized by ÖSYM are accepted as well. The results of these exams will be turned into a percentage according to YÖK (CoHE) Percentage Schema.

 

 • Our students or staff do not need to go to the EU Office to submit their documents.

 

 • These applications are only for English foreign language exam.  Erasmus, Mevlana and Farabi application period will be started later. To apply for a foreign language exam does not mean to apply for the Erasmus, Mevlana or Farabi mobility.

 

 • Candidates who did not apply for the foreign language exam within the methods described above will not be taken for the exam.

 

 • Students with special needs should write to “erasmus@alanya.edu.tr” about their disabilities and special demands. All necessary arrangements in the exam halls for them will be arranged by our Office.

 

               PLEASE CLICK FOR THE SAMPLE PROFICIENCY EXAM>>       

 

Best regards,

ALKU ERASMUS OFFICE

 

 

Eski Site