Proje Başvuruları Nasıl Yapılır?

Projelere başvuru yapmak için önünüzde iki seçenek bulunuyor. Bu seçeneklerden ikisini de aynı anda değerlendirmenizi öneririz;

 

Birinci Seçenek

ESC portalı üzerinden ev sahibi kuruluşların yayınladığı ilanlara doğrudan başvuru yapmak. ESC portalı ev sahibi kuruluşların gönüllü aradığı ilanları yayınladıkları ve Avrupa Birliği tarafından resmi olarak önerilen bir portaldır. Bu portala üye olduktan sonra İngilizce CV’ nizi yüklemeniz ve ardından ilanlara başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru için gördüğünüz ilanların altından yazan “Apply” tuşuna basmanız yeterlidir. Başvurunuz ev sahibi kuruma doğrudan ulaşır ve eğer kurum CV’ nizi uygun görürse onların iletişim bilgilerini görmeniz için size izin verir. Bu izinden sonra sistem size otomatik bir bilgilendirme e-postası gönderir ve bu aşamadan sonra o e-postada yazan bilgileri kullanarak ev sahibi kurum ile temasa geçmeniz gerekir. Bu sistemi kullandığınızda ayrıca bir motivasyon mektubu yüklemeniz gerekmez. Sisteme üye olurken sadece İngilizce CV’ nizi yüklersiniz. Bazı kurumlar “Apply” tuşuna bastığınızda sizden 600 karakterlik bir ön yazı (motivasyon yazısı) doldurmanızı isteyebilir. Bu yazıyı doldurduktan sonra başvurunuz ev sahibi kuruma iletilir. Bazı ev sahibi kurumlar ise bu motivasyon yazısını/ön yazıyı talep etmez ve başvurunuzu doğrudan alır. Bu yöntem ile başvuru yapmadan önce mutlaka kendinize Türkiye’ den bir gönderen kuruluş bulmanızı öneririz. 

 

İkinci Seçenek

ESC Akreditasyonu olan bir kurum / kuruluş / dernek / vakıf / STK veya belediye ile doğrudan iletişme geçerek onların internet siteleri üzerinden yurtdışındaki ortaklarından gönüllü arayan projelere ulaşabilir ya da EURODESK akreditasyonu bulunan kurumumuzun Eurodesk Opportunity Finder linkini tıklayarak kendinize uygun bir proje bulabilirsiniz.

 

Genel olarak “European Solidarity Corps-ESC” veya Türkçe adıyla “Avrupa Dayanışma Programı-ADP” hakkında bilmeniz gerekenler yukarıda açıklanmıştır. Ayrıca aklınıza takılabilecek sorular ve diğer tüm hususlar için lütfen bizimle iletişime geçiniz:

 

erasmus@alanya.edu.tr.

alku@eurodesk.eu

 

Faydalı Bağlantılar:

 

https://uio.alanya.edu.tr/

http://eurodesk.ua.gov.tr/

http://www.ua.gov.tr/